30 Σεπτεμβρίου 2023

mpaladoros.com

Αθλητικά και Κοινωνικοπολιτικά Νέα

Ο Απόλλων Σμύρνης 3-0 την Προοδευτική

Ο Απ. Σμύρνης νίκησε εντός έδρας την Προοδευτική με 3-0 και ανέβηκε στους 52 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 25 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά από την αρχή του αγώνα, με την Προοδευτική να έχει φάση με το σουτ του Αλεξίου, ενώ ο Απ. Σμύρνης είχε ευκαιρία με την κεφαλιά του Μωραίτη, ενώ με σουτ του έκανε στο 16′ λεπτό το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις με το δοκάρι από το σουτ του Λουί και την κεφαλιά του Μωραίτη από την εκτέλεση φάουλ του Μουστακοπουλου.

Οι κυανόλευκοι έκαναν το 2-0 στο 56′ λεπτό με τον Κουάδρα μετά από σουτ του από το ημικύκλιο της περιοχής. Η Προοδευτική ανέβασε ρυθμό και είχαν φάσεις με δυνατό σουτ του Μάντιτς, αλλά και του Πότσι. Οι γηπεδούχοι με το γκολ του Παπαστεργίου στο 89′ λεπτό έκανε το 3-0, το οποίο ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Απόλλων Σμύρνης (Τάτσης): Κότσαρης, Λούι, Ντομίνγκες, Κοροβέσης, Τσαμούρης, Φατιόν (85′ Τάμπας), Μουστακόπουλος (70′ Χαλίμι), Θεοχάρης, Κουάδρα (60′ Ερέρα), Μωραΐτης, Περέιρα (70′ Παπαγεωργίου).

Προοδευτική (Ανδράλας): Αστράς, Αλεξίου (67′ Νομικός), Σινγκ (46′ Νικολής), Ομπανόρ, Παντελίδης (58′ λ.τ Πότσι), Πίσσας, Καπνίδης (58′ Γιαννιτσάνης), Μεγαρίτης (46′ Ευθυμίου), Μπόρχες, Παυλίδης, Μάντιτς.