25 Απριλίου 2024

mpaladoros.com

Αθλητικά και Κοινωνικοπολιτικά Νέα

O Aπόλλων Σμ. 1-1 με τον Βόλο

Ο Απόλλων Σμύρνης και ο Βόλος ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στη Ριζούπολη σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο αλλά οι γηπεδούχοι πάλεψαν ως το τέλος και πήραν τον βαθμό.

Μετά από ένα ημίχρονο με λίγες καλές στιγμής, η ομάδα της Μαγνησίας πήρε το προβάδισμα με πλασέ του Φερνάντες στο 58′, είχε δοκάρι στη συνέχεια με τον ίδιο παίκτη και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Η Ελαφρά Ταξιαρχία όμως βγήκε μπροστά για να βρει την ισοφάριση, έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντάουντα στο 81′ και έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή στη συνέχεια.

Έτσι η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, ο οποίος απουσίασε από τον πάγκο λόγω μίας αδιαθεσίας που ένιωσε, πλησίασε στον ένα βαθμό τη Λαμία και την θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής και περιμένει πλέον να δει τι θα κάνει η ομάδα της Φθιώτιδας στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό την Κυριακή (17/4).

Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να επιτεθούν από τα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί οι οποίοι είχαν τις πρώτες καλές στιγμές στο παιχνίδι. Στο 11′ ο Ρεγκατέν «σπατάλησε» μία καλή ευκαιρία έπειτα από αντεπίθεση και δύο λεπτά μετά ο Φαν Βερτ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

Ο Ολλανδός επιθετικός ήταν αυτός που στο 20′ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί άλλη μία καλή προσπάθεια της ομάδας του καθώς δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία. Ο Απόλλων προσπαθούσε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά στην ουσία δεν απειλούσε την εστία του Κλέιμαν.

Από την άλλη ο Βόλος με κάποια μακρινά σουτ έψαχνε τον τρόπο να παραβιάσει την εστία του Σορκάν χωρίς όμως επιτυχία, την στιγμή που ο Απόλλων είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 42′ με ένα τελείως άστοχο σουτ του Ντάουντα μέσα από την περιοχή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε έχοντας την ίδια εικόνα, με την ομάδα της Μαγνησίας να έχει την πρωτοβουλία και την Ελαφρά Ταξιαρχία να βρίσκεται περισσότερο σε θέση άμυνας. Στο 59′ όμως οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ωραία στην επίθεση, ο Μπαρτόλο άφησε έξυπνα την μπάλα κάτω από τα πόδια του και ο Φερνάντες με πλασέ εκτός περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Σορτσάν.

Ο Βόλος συνέχισε και μετά το γκολ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να επιτίθεται, ο Ρεγκατέν αστόχησε σε ένα σουτ από καλή θέση στο 63′ και δύο λεπτά μετά ο Απόλλων βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντάουντα, το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ.

Οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το 2-0 στο 71′ όταν ο Φερνάντες εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ από μακρινή απόσταση με τον Σορτσάν να βρίσκει την μπάλα και με την βοήθεια του δοκαριού να την στέλνει κόρνερ.

Ο Απόλλων έγινε πιο επιθετικός με τις αλλαγές προκειμένου να διεκδικήσει κάτι στο παιχνίδι, έπαιξε με δύο στην επίθεση και στο 81′ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Βιτλής έκανε ωραία τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντάουντα μπήκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-1.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους οι οποίοι στο 90′ έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή. Ο Εμπακόγκου γύρισε πολύ ωραία μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το σουτ όμως ο Κλέιμαν έδιωξε σωτήρια με τα πόδια και κράτησε το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, με τον Απόλλωνα να συνεχίζει έτσι τη μάχη για την παραμονή.

Απόλλων Σμύρνης (Π. Κωνσταντόπουλος): Σορτσάν, Ρόγκνε, Άλβες (73′ Φερνάντες), Ντομίνγκες, Ντεντάκης, Φατιόν, Κάστρο, Σλίβκα (60′ Εμπακόγκου), Βιτλής, Μαρτίνες (87′ Κραγιόπουλος) Ντάουντα.

Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Γκιουλέν, Σιέλης, Πουρίτα (77′ Πουρίτα), Ρεγκατέν, Μεταξάς (60′ Ριένστρα), Μπαρτόλο, Φερνάντες (88′ Τριανταφύλλου), Ροσέρο, Φαν Βερτ.