29 Μαρτίου 2024

mpaladoros.com

Αθλητικά και Κοινωνικοπολιτικά Νέα

Με επιστροφή από το -20 πέρασε το Λαύριο Megabolt από την Νίκαια

Το Λαύριο Megabolt βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους από τον Ιωνικό στο τέλος του πρώτου μέρους, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε στο δεύτερο να πάρει τη νίκη με 90-82 στην αναμέτρηση που έγινε στην Νίκαια για την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «Μεταλλωρύχοι» έφτασαν τις 7 νίκες στο 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, ενώ ο Ιωνικός έμεινε στις 4 νίκες και εάν αύριο (2/4) η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ ηττηθεί στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό θα παίξει «τελικό» παραμονής την επόμενη εβδομάδα κόντρα στους «νεοφώτιστους» στην θεσσαλική πόλη.

Πρωταγωνιστές της νίκης και της ανατροπής του Λαυρίου Megabolt ήταν ο Σέριλ Λάνγκεβαϊν που σκόραρε 26 πόντους με 11/13 δίποντα και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης ο οποίος πέτυχε 24 πόντους με 9/16 σουτ εντός πεδιάς και 5 ασίστ.

Πληθωρική εμφάνιση, επίσης, από τον Σάβιον Φλαγκ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Από τους γηπεδούχους που έμειναν από δυνάμεις και λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περιόδο στην οποία σκόραραν μόλις 14 πόντους, προσπάθησε περισσότερο ο Χένρι Λένελ ο οποίος είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Ντάντε Χόκινς που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ιωνικός με τρίποντο του Ράισον Σίμονς ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ (24-19) 1’ και 44’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στα τελευταία 4’ και 29’’ του πρώτου ημιχρόνου. Με σερί 12-0 που άρχισε με δύο τρίποντα των Λένελ, Σίμονς ο Ιωνικός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +20 (51-31).

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο Megabolt αντεπιτέθηκε με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη, ο οποίος πέτυχε σε αυτό το διάστημα τρία τρίποντα. Οι «Μεταλλωρύχοι» μείωσαν στους οκτώ (68-60) στο τέλος του δεκάλεπτου.

Το Λαύριο Megabolt άρχισε την τελευταία περίοδο με σερί 8-0 με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ταζ Ίντι, Αλ. Νικολαΐδη και ένα καλάθι του Λάνγκεβαϊν και ισοφάρισε σε 68-68 7’ και 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με καλάθι και τρίποντο του Αλ. Νικολαΐδη, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 80-75 με 4’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης και η νίκη τους «σφραγίσθηκε» με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Φλαγκ και Ίντι που έδωσαν στο Λαύριο Megabolt προβάδισμα 8 πόντων (86-78) στο 39’.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90.